Serdecznie informuję, że blog został przeniesiony.

Zapraszam na nową odsłonę Czapek z głów!

16 sie 2010

Stephen Jones

"Hats are totally about escapism. Of course, they can keep you warm, or keep you dry, or keep the sun off your face, but they're predominantly about escaping, about being somebody else."


Nie można mówic o współczesnym modniarstwie nie wymieniając tego nazwiska.
Urodzony w 1957 roku, odkryty dla świata mody przez Isabellę Blow, Stephen Jones uczęszczał wpierw do słynnego Central Saint Martins College.
Młodośc projektanta i początki kariery ściśle związane są z subkulturą punk, której był przedstawicielem oraz ruchem New Romantic przypadającym na wczesne lata 80te i scisle zwiazanym z londyńskimi klubami muzycznymi.
Można pokusic się o stwierdzenie, że był naczelnym modystą "niegrzecznych młodych" i artystów.
W 2009 roku, już jako bardzo sławny projektant o wysokiej ugruntowanej pozycji na rynku, współtworzył wystawę w londyńskim V&A Museum pod tytułem Hats: An Anthology.
Nie byle jaka to wystawa bo pierwsza w historii obejmująca eksponaty z okresu od 6000 tyś lat p.n.e. do czasów nam współczesnych. Wiele bym dała by móc to zobaczy na własne oczy.

Film z otwarcia wystawy możecie obejrzeć poniżej:


Tutaj wywiad z projektantem wart kliknięcia:


Jak powstaje kapelusz w pracowni Stephena


Klientelą modysty są zarówno koronowane głowy jak i artyści. Współpracuje z największymi świata mody i niemożliwym jest by jego kapelusze nie pojawiły się na wyścigach w Ascot :)

Artykuły warte przeczytania:

http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2009/feb/11/fashion-fashion-designers

http://www.telegraph.co.uk/fashion/4623528/Where-did-you-get-that-hat.html