Serdecznie informuję, że blog został przeniesiony.

Zapraszam na nową odsłonę Czapek z głów!

12 gru 2009

O woalce słów kilka...Pisanie takich notek ma wymiar praktyczny gdyż zmusza mnie do uporządkowania wiedzy ,by nie palnąć jakiejś gafy :)
Na początek może właśnie kilka faktów na temat co to jest woal czym jest welon a czym woalka.

Woal - cienka, przejrzysta tkanina, tkana z mocno skręcanej przędzy; wykorzystywana przede wszystkim do wyrobu zasłon i sukien.
Po angielsku- voile.

Wygląda, np. tak:
Welon
z kolei kojarzy nam się ewidentnie z ceremonią ślubną. I dobrze.
Ale mało kto wie, że historia welonu jest dłuższa niż sukni ślubnej oraz, że w starożytnej Grecji welon był żółty, a w starożytnym Rzymie czerwony.
Zwykle zakrywał kobietę od stóp do głów i miał oznaczać od najwcześniejszych czasów podporządkowanie kobiety jej mężczyźnie- to takie nawiązanie do porywania ukochanej i zarzucania na nią koca.


Welon był przydatny również w czasach kiedy rodzice wybierali partnerów swoim dzieciom, wtedy twarz panny młodej miała być pod osłoną, aż do końca ceremonii. Oznaczało to, że po zobowiązaniu się pana młodego do przyjęcia za żonę wybranej przez rodziców dziewczyny, czekał on aż do ostatniej chwili by ujrzeć jej twarz i nawet jeśli okazał się on być zawiedziony wdziękami swojej oblubienicy, nie miał już drogi odwrotu.

Normalną więc koleją rzeczy jest fakt, że zyskał on na przezroczystości tym bardziej, iż wypadków podmieniania panny młodej pod taką płachtą, było sporo.
Niektóre kultury wyznają zasadę jakoby welon miał chronić wybrankę od wszelkiego czyhającego na nią zła.
Bez względu na to jakie jest pochodzenie tego elementu, w dzisiejszych czasach, traktuje się go symbolicznie, jako znak czystości tak więc nie będę więcej się nim zajmować :)


W jezyku angielskim słowo welon i woalka ma ten sam odpowiednik- veil.

Potwierdza to pochodzenie dobrze dziś wszystkim znanej woalki - tej cienkiej, rzadkiej, przejrzystej tkaniny do okrycia twarzy, najczęściej przymocowanej do kapeluszy lub innych ozdób. Jako pochodna od welonu straciła cały swój symbolizm po drodze.
Mimo praktycznie wymarcia trendu noszenia kapeluszy, nie została zakopana w mrokach przeszłości a nabrała jedynie charakteru ozdoby ekstrawaganckiej (bo elegancka, to była zawsze)

Woalkom sprzyja moda na ozdoby w formie opasek do włosów, małych gotyckich stroików, odrodzenie tzw. 'vintage'...a także gwiazdy, np: zarganiczna Ditta i swojska Doda...